Кліматична характеристика минулого місяця по Луганській області

Коротка кліматична характеристика грудня 2021 року та прогноз погоди на січень 2022 року

У першій декаді грудня погодні умови на Луганщині в більшості були зобов’язані виходу південних циклонів. Так вихід південного циклону на Ростовську область обумовив вночі 5 грудня рясні опади у вигляді мокрого снігу, налипання мокрого снігу до 4-9 мм та зниження температури. Місцями навіть встановився сніговий покрив висотою до 4-6 см. Вихід чергового південного циклону у другій половині декади через Балкани на центральні райони України, де він і заповнився, сприяв виносу теплих вологих повітряних мас, формуванню місцями адвективних туманів з видимістю до 200-700 м.

На початку другої декади область перебувала у протистоянні поля зниженого тиску з південного заходу та потужного холодного антициклону з північного сходу. На деякий час температурний фон знизився до від’ємних значень середньої добової температури, тим самим наблизившись до кліматичної норми.

Зі зміщенням антициклону на райони Казахстану погодні умови у період з 14 по 16 грудня були зобов’язані розповсюдженню області зниженого тиску з півдня та виносу теплого вологого повітря. Часом відмічались незначні дощі, місцями спостерігались тумани, переважно на М Лисичанськ.

Початок другої половини місяця означився виходом з Норвежського моря двох північно-західних циклонів, один із яких був пірнаючим. У період з 17-18 грудня в зоні фронтів відмічались опади у вигляді переохолодженого дощу та мокрого снігу. Спостерігалась слабка ожеледь з діаметром відкладення до 1-3 мм, а в вночі 18 грудня налипання мокрого снігу з діаметром відкладення від 4 до 32 мм. По мірі переміщення пірнаючого циклону на центральні райони ЕТР і далі на Поволжя та Урал все сильніше до його циркуляції залучалися холодні повітряні маси, які і призвели в подальшому (22-24 грудня) до аномально холодної погоди. Температура вночі в цей період знижувалась до 15-250 морозу, денна не перевищувала 8-130 морозу.

Подальше спостерігалось ослаблення морозів, яке було пов’язане з виходом на північно-західні райони Росії чергового атлантичного циклону. В період 25-26 грудня область перебувала в зоні його фронтальних розділів. Відмічались снігопади, місцями значні, хуртовини, місцями посилення вітру до 12-13 м/с, налипання мокрого снігу.

Найскладніші ж погодні умови (вдень 28 та 29 грудня) були зобов’язані  виходу на центральні райони України південного циклону, який сформувався над західними районами Чорного моря. Відмічались значні опади у вигляді снігу, місцями з дощем, ожеледь з діаметром відкладення до 4 мм. На дорогах місцями спостерігались снігові замети, сильна ожеледиця. Складна ситуація виникла на автошляхах у Сєвєродонецькому та Щастинському районах. За допомогою автомобіля підвищеної прохідності та тросу рятувальниками було відбуксовано на безпечну ділянку дороги 7 транспортних засобів, три із яких автомобілі екстреної медичної допомоги. На складних ділянках доріг, які мають крутий кут  підйому  задля уникнення заторів та швидкого очищення доріг від снігу було запровадження Департаментом патрульної поліції обмеження руху вантажного транспорту.

Температурний фон протягом двох декад був підвищеним. Найбільш високі значення середньої добової температури становили +8+90 , що на 10-110 вище за норму, а максимальні в цей час сягали 11-120 тепла (вони ж були і максимальні за місяць), які спостерігались у теплому секторі північно-західного циклону 3 грудня. Третя декада відрізнялась типовим зимовим характером погоди. І його температурний фон в більшості був зниженим.  У найбільш холодні період (22-24 грудня та 27-28 грудня) середні добові температури становили мінус 10-160, що на 7-120 нижче за кліматичну норму, а мінімальні температури повітря знижувались вночі до 18-250 (мінімальні місячні температури).

Стійкий перехід середньої добової температури через +00 у бік зниження відбувся 11-12 грудня, що на 20 днів пізніше середніх строків.        

Взагалі середня місячна температура повітря становила мінус 1,5-2,70 , що на 1-1,40 вище за норму.

Опади, переважно слабкі та помірні, спостерігались майже рівномірно протягом всього місяця у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу. Найбільша їх кількість випала у третій декаді у зв’язку активністю циклонічної діяльності. Кількість днів з опадами 1 мм та більше за добу становила 7-13. Найбільша добова кількість опадів (13,3 мм) спостерігалась на М Новопсков  29 грудня.  

Сумарна їх кількість за місяць 39,2-66,1 мм, що становить 93-135% місячної норми. Тобто, грудень для більшості станцій виявився вологим, тільки на М Троїцьке спостерігався невеликий їх недобір.

Сніговий покрив утворювався двічі – після 5 грудня місцями і протримався два дні. Максимальна його висота дорівнювала 4-6 см. Повсюдно сніговий покрив утворився 18 грудня і протримався до кінця місяця. Максимальна його висота становила 10-21 см.

 Небезпечними явищами I рівня небезпечності упродовж місяця по області були: налипання мокрого снігу 18 грудня до 11-32 мм – 1; вітер 19 грудня до 15-17 м/с -1; туман з 27 на 28 грудня  з видимістю 100-500 м-1; та значний сніг вдень 28 та вночі 29 грудня. Стихійних метеорологічних явищ ІІ та III рівні небезпечності не було.

Радіаційний фон у грудні становив 10-19 мкр/год.

Для підприємств енергетики, транспорту, комунального, сільського  господарства несприятливими були налипання мокрого снігу, ожеледь, хуртовини, значні опади, вітер, тумани, ожеледиця та снігові замети на дорогах.

Таблиця 1

Кількість опадів у грудні 2021 року

Метеостанції області Кількість опадів за грудень 2021р. (мм) та відсоток до норми
Троїцьке 39,2 (93%)
Новопсков 40,6  (102%)
Сватове 46,4 (101%)
Біловодськ 66,1 (135%)
Лисичанськ 64,6

Таблиця 2

Кліматичні дані (за період 1991-2020 рр.) та прогноз на січень 2022 року

Середня місячна температура повітря у січні (норма) -4,80С
Середня місячна кількість опадів у січні (норма) 43 мм
Прогноз середньомісячної температури повітря у  січні 2022р. -4,30С, що близько до кліматичної норми  
Прогноз кількості опадів у січні 2022 р. 43 мм, що в межах кліматичної норми