Гідрометеорологічне забезпечення

Державна система спостережень Гідрометслужби складається з обласних центрів по гідрометеорології, гідрометобсерваторій і бюро та біля тисячі станцій, постів, пунктів спостережень. Гідрометслужба веде активну міжнародну діяльність. Україна з 1948 року (з часу заснування) є членом Всесвітньої Метеорологічної Організації (ВМО). Керівник Гідрометслужби є Постійним представником України при ВМО, членом Міждержавної Ради по гідрометеорології. Він очолює Національний комітет України з виконання Міжнародної гідрологічної програми ЮНЕСКО та Оперативної гідрологічної програми ВМО. В Гідрометеорологічній службі України працювали і працюють висококваліфіковані фахівці, віддані своїй роботі. Саме висока кваліфікація, енергія та любов до своєї справи працівників усіх рівнів дозволяє Гідрометслужбі з честю виконувати свої завдання.

Сьогодні природне та техногенне становище світу характеризується низкою небезпечних факторів, які досить часто мають катастрофічний характер. Щорічно виникають тисячі важких надзвичайних  ситуацій природного та техногенного характеру, а матеріальні збитки сягають мільйонів доларів.

Погода — це стан нижнього шару атмосфери в данiй мiсцевостi в певний момент (або промiжок) часу.
Основними характеристиками погоди є температура повітря, атмосферний тиск, вітер, вологість, хмари і хмарність, опади, та явища. Найголовнішою особливістю погоди є її мінливість.
Стан атмосфери, фізичні явища і процеси, які відбуваються у ній, мають великий вплив на діяльність і життя людини. Тому систематичне вивчення атмосферних процесів і явищ, передбачення сприятливих і несприятливих метеорологічних умов, необхідні при вирішенні багатьох практичних завдань — це є важлива народногосподарська проблема. Для того, щоб мати уяву про стан атмосфери, необхідні систематичні спостереження за багатьма фізичними величинами, які характеризують цей стан і впливають на розвиток атмосферних процесів. Метеорологічні спостереження, як основний метод дослідження в метеорології, полягають у вимірюванні метеорологічних величин і явищ та їх кількісній і якісній оцінці.

Спостереження на метеостанції  організовані таким чином, що їх результати стають основою для прогнозів погоди, одержання метеорологічної інформації, необхідної для обслуговування сільського господарства, транспорту, містобудівництва, охорони здоров’я і інших галузей народного господарства.

Повідомлення з метеостанцій через певні проміжки часу надходять в Український гідрометеорологічний центр, який є складовою Національної гідрометеорологічної служби Украйни, що знаходиться в Києві. Щоб скласти науково обґрунтований прогноз погоди для території Луганської області, необхідно скористатися метеорологічними даними не тільки стосовно нашої території, а й всієї Північної півкулі, тому здійснюється обмін інформацією з іншими країнами. Використовується також дані космічних супутників Землі.

Отримані із супутників та приладів дані не дають синоптикам готового прогнозу — над ним ще потрібно попрацювати.
Є три групи методів прогнозу погоди: синоптичний (класичний), статистичний та чисельний. Крім того, явища можна прогнозувати за допомогою фізико-статистичних методів. Для кожної із цих груп методів використовують різні дані спостережень і результат вони дають на різні проміжки часу. Також розрізняють загальний та спеціалізований прогнози. Прогноз погоди загального користування – метеорологічний прогноз, у якому вказують очікувані характеристики погоди (хмарність, опади, метеорологічні явища, швидкість та напрямок вітру, мінімальну та максимальну температуру повітря) і який призначений для широкого кола користувачів. Спеціалізований прогноз погоди – метеорологічний прогноз, який складають для потреб конкретних галузей економіки з урахуванням специфіки їхньої виробничої діяльності.

У синоптичному прогнозуванні є елемент певного мистецтва, потрібні не тільки знання, але й чуття. Для цього синоптики використовують аналіз карт погоди, суть якого полягає в одночасному огляді стану атмосфери на великій території. Це дозволяє визначити характер розвитку атмосферних процесів і подальші зміни погодних умов у регіоні, який цікавить.

Чисельні прогнози розвиваються з кінця 50-х років 20 століття. Навіть якщо ви — найкращий синоптик, звичайна застуда може вплинути на якість прогнозу. А чисельні прогнози обраховуються автоматично за допомогою комп’ютерів чи обчислювальних серверів, вони не залежать від людського фактору. Інформацію отримують у вигляді таблиць, графіків, тексту. Жоден фахівець не зможе так швидко обробити дані, як техніка.

Синоптики займаються ще й своєрідним художнім мистецтвом. У нас є термін «підняття карти». Це коли беруть за основу синоптичну карту із новими даними спостережень і розфарбовують її. Зеленим — зону опадів, синім — холодний фронт, червоним — теплий. Треба малювати не тільки красиво, але й швидко, тому що ці дані потрібні для бюлетеня погоди. Це — невеличка брошура, в якій є карта опадів для території Луганської області, текстовий опис погоди на 1-2 та 3-5 діб та попередження про небезпечні гідрометеорологічні явища.

У будь-яку хвилину, з виникненням складної обстановки гідрометеорологічного чи техногенного характеру, суспільство може розраховувати на професійну компетентну цілодобову допомогу гідрометеорологів, які вже не раз злагоджено працювали при виконанні спільних завдань з рятувальними службами Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Підрозділи Луганського ЦГМ проводять регулярні метеорологічні, агрометеорологічні, гідрологічні спостереження, спостереження за забрудненням природного середовища, складають прогнози погоди, штормові попередження про небезпечні та стихійні гідрометеорологічні явища, оперативні інформації про ускладнення погодних умов, а також надають різні види інформації.