Вплив погодних умов на сільське господарство

Метеорологічні особливості ІІ декади лютого

Впродовж другої декади лютого переважав антициклональний характер погоди та західно-східний перенос повітряних мас, у зв’язку з яким температурний фон після похолодання наприкінці першої декади лютого підвищився і аномалії середньодобової температури повітря знову стали позитивними. За рахунок проходження фронтальних розділів циклону на початку декади спостерігались слабкі та помірні опади.

Температура. По всій території області відмічались дві хвилі потепління. Найнижчі середньодобові температури спостерігались переважно 11 лютого та складали 2,1-5,3°С морозу, а найвищі були зафіксовані у межах 2,0-2,9°С тепла 19 лютого (мал.1).

Середня за декаду температура повітря склала від 0,8°С морозу до 0,4°С тепла, що вище кліматичної норми на 5-6°. Максимальні температури повітря відмічались у другій п’ятиденці та становили 5,2-7,3°С тепла. Мінімальні температури повітря спостерігались 11 лютого і були у межах 8,5-13,6°С морозу. Поверхня ґрунту в самий теплий день прогрівалась до 3,0-8,6°С тепла, а в найпрохолоднішу ніч охолоджувалась до 10,9-15,5°С морозу.

Опади. Впродовж 3-5 днів на всій території області відмічались переважно помірні, подекуди слабкі опади у вигляді мокрого снігу та дощу. Загальна їх кількість становила 8,4-15,2мм, що складає 60-117% декадної норми. Добовий максимум був у межах 4,6-9,0мм.

Вітер. Впродовж 1-2 днів у Троїцькому та Новопскові швидкість вітру сягала 15-16 м/с. На решті території області швидкість вітру не перевищувала 12-14м/с.

Вологість повітря за декаду була на рівні 82-86%.

Промерзання ґрунту. На кінець другої декади лютого глибина промерзання ґрунту складала у Троїцькому та Біловодську 10 та 12см відповідно, у Сватовому ґрунт був слабко промерзлий (<0,5см), у Новопскові та Лисичанську спостерігалось повне відтавання ґрунту.

Сніговий покрив максимальною висотою 10-17см, який спостерігався по всій території області у першій п’ятиденці, майже повністю зійшов у кінці декади. Станом на 20.02 на півночі області снігу на полях не було, у Біловодську покриття снігом склало менше 10%, у Лисичанську поля на 3/4 звільнилися від снігу внаслідок його танення.

ВПЛИВ ПОГОДНИХ УМОВ НА СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР

Погодні умови другої декади лютого не мали негативного впливу на зимуючі зернові культури. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння за спостереженнями фахівців метеостанцій становила мінус 3-5°, такі температури не загрожують кореневій системі зимуючих зернових та є вищими від критичної температури вимерзання, яка на 20.02 складала для озимої пшениці мінус 14,4-17,9°, для озимого ячменю мінус 13,7°. Максимальне промерзання ґрунту за декаду становило 7-16см.

При розрахунку прогнозу перезимівлі озимої пшениці та озимого ячменю, які враховували мінімальну критичну температуру вимерзання за зимовий період, мінімальну температуру на глибині залягання вузла кущіння, густоту стояння рослин на 1 м² та фазу розвитку, перезимівля озимих культур відбувається за задовільних умов, зрідженість посівів становитиме: озимої пшениці – 6-7%, озимого ячменю – 7-10%.