Вплив погодних умов на сільське господарство

Метеорологічні особливості І декади жовтня

У перші два дні декади спостерігалося посилення південно-східного вітру, пов’язане з протистоянням двох баричних утворень — потужного малорухомого антициклону зі сходу та циклону з заходу, який знаходився у стадії заповнення. Протягом декади приземне поле було представлено або периферійними ділянками блокуючого антициклону (переважно південними, південно-західними), або північними периферіями улоговин з півдня.

Висотне поле коливалось між гребенем зі сходу та улоговиною з заходу. В залежності від розподілу цих утворень спостерігалось незначне коливання температурного фону, який залишався підвищеним.

Що стосується термічного поля, то там переважав гребень тепла з заходу, лише у період з 5.10 по 6.10 було поглиблення улоговини холоду, що призвело до заморозків місцями по області 5.10-7.10.

Температура. Впродовж декади спостерігалось незначне коливання середньодобових температур зі зниженням у середині декади. Найвищі середньодобові температури, які спостерігались на початку декади були в межах 17,7-18,1°С, а найнижчі становили 11,0-14,4°С (мал.1).

Середня за декаду температура повітря становила 14,6-16,0°С тепла, що на 5-6° вище кліматичної норми. Максимальні температури повітря підвищувались до позначки 23,4-24,4°С. Мінімальні температури відмічались 21 вересня і були в межах від 1,5° морозу до 6,0° тепла. Поверхня ґрунту в самий теплий день прогрівалась до 36,5-40,7°С, а в найпрохолоднішу ніч була у межах від 2,5° морозу до 1,9°С тепла. Впродовж 1-5 днів на більшій території  області спостерігались заморозки на висоті 2см інтенсивністю 0-4°, на поверхні ґрунту (у Сватовому та Біловодську) інтенсивністю 2-3°С та у повітрі (У Біловодську) інтенсивністю 2°С.

Опади. На більшості території Луганської області опадів не було. Лише у Сватовому 01 жовтня відмічався слабкий дощ у кількості 0,3мм.

Вітер. Впродовж 1-3 днів по всій території області пориви вітру сягали 16-18м/с. В інші дні декади швидкість вітру не перевищувала 12-14м/с.

Вологість повітря за декаду була на рівні 35-43%. В денні години впродовж 8-9 днів по всій території області в один із строків спостереження вона складала 30% та нижче.

Температура ґрунту на глибині 10см становила 15,8-17,0°С.

Теплозабезпечення. Станом на 10.10 сума ефективних температур вище +5° починаючи з 1 вересня наростаючим підсумком становила 447-524° (на 126-189° вище середніх багаторічних значень).

Зволоження ґрунту. За визначеннями запасів продуктивної вологи (відбір зразків 08.10.2020 року) на площах з озимими зерновими культурами або призначених під їх посів, зволоження орного шару ґрунту (20см) було незадовільним (5-8мм). В окремих районах ґрунт був зовсім сухий і запаси вологи не визначались.

ВПЛИВ ПОГОДНИХ УМОВ НА СТАН СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР

В першій декаді жовтня зберігались незадовільні погодні умови для проростання та появи сходів озимих зернових культур через тривалу повітряну та ґрунтову посуху. На спостережних ділянках Луганської області зерно озимої пшениці не проростає більше 30 діб через критично низькі запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту та повністю сухий шар на глибині 10см.